Men of Valor: Part One - Slovak Translation

Write a comment

„Zvláštne” je to pravé slovo, ktoré opisuje ako rýchlo môže clovek letiet povedzme, z Orlanda a tvrdo pristát v strede mínoveho pola. V žiadnom vymyslenom mínovom poli ale v pravom velkom. Táto zmena bola iba otázkou pár dní: zbohom Mickey Mouse, zdravím mínove pole. Zdravím Irán.

Telic 10: Nedostatok spánku a hlad: vitajte medzi britskými silami vo vojne.

Operácia Iracká sloboda (OIS) je americký názov pre vojnu. OIS 1 iniciovala inváziu v roku 2003. Následné rotácie viedli k príchodu OIS 2,3 až pokial sa toto císlovanie stalo bezvýznamným a mätúcim. Britský názov pre OIS je „Operácia Telic” alebo „Op Telic.” Hoci britské oznacenie tejto operácie je menej zložité, prakticky žiaden britský vojak nevie co „Telic” znamená. Nech je ako chce, Op Telic 1 oznacuje pociatocnú inváziu a udalosti tesne po nej. Tým, že Briti rotujú každých šest mesiacov sa toto císlo mení po každej rotácii. Pocas toho ako píšem tieto riadky sa nachádzame v Op Telic 10, pretože sa pomalicky blížime ku koncu piateho roku od pociatocnej invázie.

Operácia Telic 1 bola plná udalostí, pretože bola inváziou. Pocas Op Telic 2 až 8 sa neudialo skoro nic. S výnimkou Op Telic 4, pocas ktorej sa udialo niekolko krátkych ale tvrdých bojov. Preto sa Basra vytratila z mapy. Novinári tu trávili relatívne málo casu, pretože sa strielalo len výnimocne. Clovek by povedal, že Briti neriešili nic vážne, pokial sme my zažívali krušné chvíle v „severnom Iraku.” Briti nazývajú „severný Irak” všetko na sever od oblasti ich pôsobenia. Americania oznacujú za „severný Irak” viacmenej oblasti severne od Bagdadu. Pocnúc provinciou Nineveh a pokojnými kurdskými oblastami.

Op Telic 2 až 8 boli skôr pokojné. S výnimkou Op Telic 4, pocas ktorej zomreli 9 britskí vojaci a další 35 boli zranení. Práca britských vojakov v južnom Iraku prebehla bez väcšieho povšimnutia medií a zostala neocenená. Na dvoch mojich cestách s Britmi som sa ich pýtal ako s nimi zaobchádzajú doma vo Velkej Británii. Všetci tvrdili, že sa im nedostáva žiadnej pozornosti. Obcas vyjadrujú tichú túžbu po pozornosti, ktorá (ako sú presvedcení) sa dostáva ich americkým kolegom. Britskí vojaci si myslia, že našim vojakom sa dostáva velkých ovácií a objatí od neznámych na letisku. A to sa naozaj aj deje, najviac v Texase.

[Telic 9]

Americkí vojaci dostávajú balíky od ludí, ktorých vôbec napoznajú. Tieto balíky sú posilnovace morálky. Takisto dostávajú pohladnice z rôznych škôliek. Vojaci tieto pohladnice nalepujú po stenách svojich velitelstiev a nemocníc. Neviem ako to tie pohladnice plné písmenok, nalepovacích postaviciek a usmievajúcich sa slniecok robia, ale kedykolvek som v irackých nemocniciach tieto detské pohladnice pozdvihnú môjho ducha. Briti taktiež dostávajú pohladnice a balícky. No nie v takom množstve, rôznorodosti a frekvencii, v akej ich dostávajú americkí vojaci. Samozrejme nie každému sú britské záujmy v Iraku lahostajné. Nepriatel, ktorý bol pre bojujúcich Britov prítomný iba v pozadí, naplno ožil pocas Telic 9 a 10.

Moja prvá spolupráca s Britmi bolo pocas Telic 9. Približne pocas môjho jednomesacného pridelenia britské straty boli dva až trikrát vyššie ako straty Americanov tom istom období. V tomto období, ked na každého britského vojaka pripadá okolo 30 amerických je táto matematika zložitá a má vela variácií. Ale väcšina britských velitelov, s ktorými som sa rozprával, s týmto odhadom súhlasí.

Pre tých asi 5 000 Britských vojakov v Iraku tam bolo urcite vela strelby a výbuchov rôznej munície. Ci už improvizovanej alebo po domácky vyrobenej. Niektoré z nich padali velmi blízko. Zúcastnil som sa na troch po sebe idúcich misiách, na ktorých nebola núdza o fatality. Pocas jedného dna Briti zabili okolo dvadsatšest povstalcov.; Dalšiu noc som bol svedkom prepadu kde Briti zabili okolo osem povstalcov ; Pocas prepadu na nasledujúcej misii sme stratili dvoch britských vojakov a další boli ranení. V troch po sebe nasledujúcich misiách bolo zabitých okolo tridsatšest ludí a tempo sa zvyšovalo.

[Telic 9]

Americké jednotky su tradicne oznacované císlami, zatial co britské jednotky majú svoje mená. Napríklad „Royal Green jackets” ktoré boli spojené s „Royal Glucester, Berkshire a Wiltshire Light Infatry” ako aj s „Devonshire a Dorset Light Infantry” spolu s „The Lght Infantry” pod nový názov „The Rifles (Pušky)”. „The Rifles (Pušky)” sa skladajú z piatich práporov. Jednotlivo pomenovanými 1 Rifles (Pušky 1), 2 Rifles (Pušky 2), 3 Rifles (Pušky 3), Rifles 4 (Pušky 4) a 5 Rifles (Pušky 5).

Say something here...
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.

Reader support is crucial to this mission. Weekly or monthly recurring ‘subscription’ based support is the best, though all are greatly appreciated.  Many methods are available to keep the work rolling. Click the image for a more info.

supp

supp

Quick Link to Paypal

Recurring Donation

QR Code

QR Code

Venmo1

To support using Venmo, send to:
@Yon-Michael

subscribe

My BitCoin QR Code

Use the QR code for BitCoin apps:

bc2020

Or click the link below to help support the next dispatch with bitcoins: